„Több síkot ábrázolni a színpadon” – Az Ünnep rendelkezőpróbáján jártunk

2019.01.02

Olvasópróba és tervelfogadás után most egy újabb, a közönség által kevésbé ismert próbafolyamat részleteibe avatunk be titeket.

Aki részt vett már színházbejárásunk valamelyikén, annak ismerős lehet a kifejezés: rendelkezőpróba. Ekkor a színészek már a színpadon, jelződíszlet segítségével próbálnak, a rendező pedig, nos, ahogy a neve is mondja: rendelkezik.

Például arról, ki, honnan és mikor jöjjön be, amikor éppen valamit csinál az egyikük, a többi szereplő hogyan reagáljon rá - reagáljon-e rá? -, és még sok hasonló mozzanatot láthatunk egy ilyen próba alatt. A részletekről Szabó Mátét kérdeztük az Ünnep rendelkezőpróbáján.

– Azon kísérleteztünk, hogyan lehet több síkot ábrázolni egyszerre a színpadon. Filmen a vágás technikájával ez könnyebb, de a mostani próba is arra szolgált, hogy ezt hogyan tudjuk a legjobban megvalósítani színházi eszközökkel – árulta el a rendező.

Az Ünnep díszlete – ahogyan arról korábbi bejegyzésünkben írtunk – egy speciális elemmel fog a színpadra kerülni. Ez egyfajta vetítővászon, melyen az előadás egyes jelenetei látszódnak majd egy úgynevezett kameraman segítségével.

Az Ünnep díszletében láthatjuk a tervelfogadás alkalmával jóváhagyott hosszú ebédlőasztalt, evőeszközöket (jelzésképpen), a vetítésre szánt anyag helyét, így a színészek már bele tudják építeni játékukba a kellékeket, érzékelik, mi, hol lesz, mire kell figyelniük a színpadi mozgások során.

Szirbik Bernadett a lenti videóban karakteréről mesélt:

Érdekes látni egy előadást így, részleteiben. Pár éves drámaszakköri pályafutásomból én is tudom, hogy a próbák elején jelenetenként veszik sorra a szöveget és a színpadi járásokat. A forgószínpad használatánál például többször is ki kell próbálni, merre is lenne ideális a forgás, és amennyiben ezt eldöntötték, ehhez kell igazítani a színpadi járást is... hogy a kipróbálásnál kiderüljön, hogy mégsem úgy néz ki, ahogyan azt elméletben elképzelték és újra kell gondolni az egészet.

Rendező, színész és rendezőasszisztens együtt gondolkodik, javaslatokat tesznek, kérdeznek a másiktól, ettől pedig tényleg egy közös produkcióvá válik az előadás.

Az Ünnep premierje január 25-én lesz a Kamaraszínházban. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el