Rendhagyó pályaválasztási tanácsadás: színházunk egyik tantermi előadásán jártunk

2019.06.17

Teátrumunk ifjúsági programjai közül az egyik legnépszerűbb a tantermi előadás. Idén két ilyen futott párhuzamosan, én a Pályaválasztás címűre ültem be a diákok közé nemrég.

A pályaválasztási tanácsadó asszisztense idegesen forgolódik, mentegetőzik a diákok előtt, elmondja, hogy sajnos a tanácsadó úr – aki a nagybátyja – nem tudott eljönni, ezért most vele kell beérniük.

Érdekesen indul ez a pályaválasztási tanácsadó foglalkozás: az asszisztens saját történetét kezdi elregélni a diákoknak, egészen személyes részleteket oszt meg velük; mikor sírva fakad egy rossz gyermekkori emlék felidézése közben, a tanulók talán egy kicsit tanácstalanul is néznek össze, de aztán minden visszazökken, folytatódik a tanácsadás életük egyik legfontosabb kérdéséről: mik lesznek, ha nagyok lesznek?

A táblára felírt opciók (újságíró, színész, orvos, jogász) mind ott lebegnek a levegőben, Gyuri, az asszisztens meg is osztja a fiatalokkal, hogy őt bizony felvették az orvosira, dehát ő igazából mindig is színész akart lenni...

Néhány pályaválasztási tanács és lelkesítő beszéd után aztán lehull a lepel: Gyuri bemutatkozik mint Somhegyi György, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze, a diákok arcán a döbbenet pedig leírhatatlan és rendkívül érdekes látni, ahogyan ezen információ birtokában végre összerakják a fejükben az eddig hallottakat.

Ezután pedig jöhetnek a kérdések - és jönnek is, a diákok részéről! Somhegyi György saját pályaválasztásának történetét is elmondja, a tanulók pedig minden kis részletre kíváncsiak, persze eközben azt is megosztják a színésszel, hogy ők éppen hol állnak a döntésben: van, aki már tudja, mi szeretne lenni, van, akinek legalább ötféle opciója van, és „az egyik majd csak bejön.”

Rengeteg kérdés érkezett a színművész felé a felvételivel kapcsolatban; érdekelte őket, hogy milyen érzések kavarogtak Somhegyi Györgyben a többszöri elutasítás után, hogy mi motiválta mégis, hogy újból és újból próbálkozzon a Színház- és Filmművészeti Egyetemre bejutni.

De emellett megosztották saját eddigi tapasztalataikat is: szinte mindenki egyetértett abban, hogy manapság már nincs olyan erős nyomás szülői részről a pályaválasztással kapcsolatban. Többen hozzátették, hogy szoktak a jövőről beszélgetni szüleikkel, akik ugyan adnak nekik tanácsot azzal kapcsolatban, hogy milyen szakterületet lenne érdemes választaniuk, de végül mindenki meg tudta erősíteni, hogy nem éreznek nyomást és hogy a szüleik mindig biztosítják őket a támogatásukról, akármit válasszanak is.

A diákok aktivitását látva pedig a színészt is megkérdeztem, mit szeret a legjobban ebben a rendhagyó műfajban, a tantermi előadásban:

A program koordinátora, Hadházy Ildikó elmondta, idén már közel kétezer diákhoz jutottak el a tantermi előadások: októbertől januárig 1844 tanuló látta a Pályaválasztást vagy másik tantermi előadásunkat, a Klamm háborúját Fandl Ferenc színművészünk előadásában. Szerinte a diákok nagyon kedvelik ezt a típusú „tanácsadást” és rendkívül érdeklődőek. A bejegyzés keletkezése óta ez a szám tovább nőtt, hiszen egészen a színházi évad végéig tartottak a tantermi előadások.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el